English (Chemical Elements and Compounds)
nickel(II) hexafluorosilicate(2-) [correct]; nickel(II) fluosilicate [correct]; nickel(2+) hexafluorosilicate(2-) (1:1) [correct]; nickel(II)silicofluoride hexahydrate [correct]; nickel (II) fluosilicate [avoid]
OBS: Chemical formula : F6H12sub>NiO6</sub>Si
French (Éléments et composés chimiques)
hexafluorosilicate(2-) de nickel(II) [correct, masculine noun]; fluosilicate de nickel(II) [correct, masculine noun]; hexafluorosilicate(2-) de nickel(2+) (1:1) [correct, masculine noun]; nickel(II)silicofluorure hexahydrate [correct, masculine noun]; fluosilicate de nickel (II) [avoid, masculine noun]
OBS: Formule chimique : F6H12NiO6Si