English (Mathematics)
inflectional tangent [correct]; inflexional tangent [correct]; flex tangent [correct]; stationary tangent [correct]
DEF: A tangent to a curve at a point of inflection.
French (Mathématiques)
tangente d'inflexion [correct, feminine noun]; tangente inflexionnelle [correct, feminine noun]; tangente stationnaire [correct, feminine noun]