English (Aeronautics and Aerospace Industry)
target-defense interceptor
OBS: ("Gas Turb. & Jet Prop. ", G. Smith, p. 171)("Prop. par réaction", G. Smith, p. 182)
French (Aéronautique et aérospatiale)
défenseur d'objectifs