English (Types of Aircraft)
pure-jet aircraft
OBS: ("Gas Turb. and Jet Prop. ", G. Smith, p. 227)
French (Types d'aéronefs)
avion à réaction pure
OBS: ("Prop. par réaction", G. Smith, p. 248)