English (Posology)
effective dose [correct]; ED [correct]
DEF: The dose of a drug that produces the intended therapeutic effect.
French (Posologie)
dose efficace [correct, feminine noun]; DE [correct, feminine noun]
Spanish (Posología)
dosis eficaz [correct, feminine noun]