English (Cosmetology)
spirit gum [correct]
DEF: A solution of gum arabic in ether, etc. used as in the theater to attach false hair, whiskers, etc. to the face.
French (Cosmétologie)
colle [correct, feminine noun]; vernis-colle [correct, feminine noun]; colle à postiche [correct, feminine noun]; vernis à postiche [correct, feminine noun]