English (Phobias)
hylophobia [correct]; xylophobia [correct]
DEF: An irrational fear of wooded or forested areas.
French (Phobies)
hylophobie [correct, feminine noun]; xylophobie [correct, feminine noun]
DEF: Phobie des bois ou de la forêt.