English (Chemical Elements and Compounds)
3-[[[[3-(acetylmethylamino)-2, 4, 6-triiodo-5-[(methylamino) carbonyl] benzoyl] amino] acetyl] amino]-5-[[(2-hydroxyethyl) amino] carbonyl]-2, 4, 6-triiodobenzoic acid monosodium salt [correct]
French (Éléments et composés chimiques)
sel monosodique de l'acide 3-{[({3-(acétylméthylamino)-2,4,6-triiodo-5-[(méthylamino)carbonyl]benzoyl} amino)acétyl]amino}-5-{[(2-hydroxyéthyl)amino]carbonyl}-2,4,6-triiodobenzoïque [correct, masculine noun]