English (Mineralogy)
biaxial [correct]
DEF: Said of a mineral having two optic axes.
French (Minéralogie)
biaxe [correct, adjective]
DEF: Se dit d'un minéral à deux axes optiques.
Spanish (Mineralogía)
biáxico [adjective]