English (Basketball)
backboard support [correct]
OBS: Facilities/equipment.
French (Basket-ball)
support de panneau [correct, masculine noun]
OBS: Installations/matériel.
Spanish (Básquetbol)
poste de la canasta [correct, masculine noun]