English (Botany)
chess [correct]; wheat thief [correct]; cheat
OBS: A weed pest found in grain fields.
French (Botanique)
brome des seigles [correct, masculine noun]; séglin [correct, masculine noun]; brome faux-seigle [correct, masculine noun]; brome sécalin [masculine noun]
Spanish (Botánica)
bromo del centeno [masculine noun]