English (Botany)
rattan [correct]; rattan palm [correct]
French (Botanique)
jonc d'Inde [correct, masculine noun]; rotin [correct, masculine noun]; ratan [correct, masculine noun]
Spanish (Botánica)
rotén [correct, masculine noun]; rotang [correct, masculine noun]