English (Petrography)
calciocarbonatite [correct]
OBS: Calciocarbonatites contain >80% CaO.
French (Pétrographie)
calciocarbonatite [correct, feminine noun]
OBS: Les calciocarbonatites renferment > 80 % de CaO.