English (Botany)
crabwood [correct]; andiroba [correct]; Guinea crabwood [correct]
DEF: A timber tree ... of tropical South America.
French (Botanique)
carapa [masculine noun]; carapa rouge [masculine noun]
Spanish (Botánica)
carapa [feminine noun]