English (Mineralogy)
kotschubeite [correct]
DEF: A rose-red, chromium-bearing clinochlore.
French (Minéralogie)
kotschubéite [correct, feminine noun]; kochubéite [correct, feminine noun]
DEF: Variété chromifère de clinochlore.