English (Mathematics)
conformal map [correct]; conformal mapping [correct]; conformal transformation [correct]
French (Mathématiques)
transformation conforme [correct, feminine noun]; application conforme [correct, feminine noun]; correspondance conforme [correct, feminine noun]