English (Neurosurgery)
neurotomy [correct]
DEF: The dissection or cutting of nerves.
French (Neurochirurgie)
névrotomie [correct, feminine noun]; neurotomie [correct, feminine noun]
DEF: Division ou section d'un nerf.