English (Chemistry)
ammonolysis [correct]
DEF: A dissociation reaction of the ammonia molecule producing H+ and NH2-species.
French (Chimie)
ammonolyse [correct, feminine noun]
Spanish (Química)
amonolisis [feminine noun]