English (Paleontology)
tibia [correct]
OBS: Joint of [the] distal part of [a] prosomal appendage [of a merostome. ]
French (Paléontologie)
tibia [correct]
OBS: Chaque patte [de Mérostome] comprend (...) un tibia (...)