English (The Nose (Medicine))
nasopharyngitis [correct]; epipharyngitis [correct]
DEF: Inflammation of the nasopharynx or epipharynx.
French (Nez (Médecine))
rhinopharyngite [correct, feminine noun]; nasopharyngite [correct, feminine noun]
DEF: Inflammation du rhinopharynx.