English (Chemistry)
equilibrium isotope effect [correct]
DEF: K [subscript] light/ K [subscript] heavy.
French (Chimie)
effet isotopique d'équilibre [correct, masculine noun]
DEF: K [indice] léger/K [indice] lourd.