English (The Esophagus)
esophageal reflux [correct]
French (Oesophage)
reflux œsophagien [correct, masculine noun]
Spanish (Esófago)
reflujo gastroesofágico [correct, masculine noun]; reflujo esofágico [correct, masculine noun]