English (Mineralogy)
griffithite [correct]
DEF: A variety of saponite containing ferrous iron.
French (Minéralogie)
griffithite [correct, feminine noun]
DEF: Variété ferrifère de saponite.
Spanish (Mineralogía)
griffitita [feminine noun]