English (Metrology and Units of Measure)
feet per minute [correct, plural]; ft/min [correct, plural]; FPM
French (Unités de mesure et métrologie)
pieds/minute [correct, masculine noun, plural]; pi/min [correct, masculine noun, plural]; pieds par minute [correct, masculine noun, plural]