English (Geophysics)
geodetically [correct]
OBS: geodetic : 1. pertaining to geodesy. 2. geodesic. Also geodetical-geodetically, adv.
French (Géophysique)
géodésiquement [correct]
OBS: D'après les règles de la géodésie.