English (General Vocabulary)
hard and fast rule
French (Vocabulaire général)
règle inflexible [feminine noun]; règle rigoureuse [feminine noun]
Spanish (Vocabulario general)
regla rígida [correct, feminine noun]; norma inmutable [feminine noun]