English (Mineralogy)
diadelphite [proposal]
OBS: Compare with "hematolite. "
French (Minéralogie)
diadelphite [correct, feminine noun]
DEF: Arséniate hydraté naturel de manganèse et de fer.
Spanish (Mineralogía)
diadelfita [feminine noun]