English (Fish)
herrings [correct, plural]; menhadens [correct, plural]; pilchards [correct, plural]; sprats [correct, plural]; shads [correct, plural]; clupeids [correct, plural]
OBS: Bony fishes in the family Clupeidae.
French (Poissons)
harengs [correct, masculine noun, plural]; sardines [correct, feminine noun, plural]; aloses [correct, feminine noun, plural]; clupéidés [correct, masculine noun, plural]; clupes [correct, masculine noun, plural]; clupés [correct, masculine noun, plural]
Spanish (Peces)
clupeidos [masculine noun]