English (Genetics)
hexaploid [correct, adjective]
DEF: With six sets of chromosomes.
French (Génétique)
hexaploïde [correct, adjective]
DEF: Qui a trait à l'hexaploïdie.
Spanish (Genética)
hexaploide [correct, adjective]