English (Soccer (Europe: Football))
host association [correct]
French (Soccer (Europe : football))
association hôte [correct, feminine noun]
Spanish (Fútbol)
asociación organizadora [correct, feminine noun]; asociación anfitriona [correct, feminine noun]