English (The Nose (Medicine))
hyposmia [correct]; olfactory hypoesthesia [correct]
DEF: A defect in sense of smell.
French (Nez (Médecine))
hyposmie [correct, feminine noun]; hypoosmie [correct, feminine noun]
DEF: Diminution de l'olfaction.