English (Biochemistry)
hypoxanthine [correct]; Hyx [correct]
OBS: Canada Diseases Weekly Report.
French (Biochimie)
hypoxanthine [correct, feminine noun]; Hyx [correct, feminine noun]
OBS: Rapport hebdomadaire des maladies au Canada.
Spanish (Bioquímica)
hipoxantina [feminine noun]