English (Fish)
olfactory imprinting
French (Poissons)
imprégnation olfactive [feminine noun]; message olfactif [masculine noun]; impression olfactive [feminine noun]; empreinte olfactive [feminine noun]
OBS: (chez le saumon)
OBS: La pêche maritime