English (Taxation)
foreign tax [correct]
OBS: Source :Income Tax Act, S. 127. 54(1).
French (Fiscalité)
impôt étranger [correct, masculine noun]
OBS: Source : Loi de l'impôt sur le revenu, art. 127.54(1).