English (Botany)
palay rubber [correct]; India rubber vine [correct]
French (Botanique)
caoutchouc de Maurice [correct, masculine noun]; palay caoutchouc [correct, masculine noun]
Spanish (Botánica)
caucho palay [masculine noun]; Cryptostegia grandiflora [Latin]