English (Plant Diseases; Silviculture)
yellow brown stringy rot; brown stringy rot [correct]
OBS: Pathogen: Echinodontium tinctorium Ell. & Ev.
French (Maladies des plantes; Sylviculture)
carie brune filandreuse [correct, feminine noun]