English (Botany)
anil [correct]; indigo plant [correct]; anil indigo plant [correct]
French (Botanique)
indigotier anil [correct, masculine noun]
Spanish (Botánica)
añilera [feminine noun]; añil [masculine noun]; índigo [masculine noun]; ruda cimarrona [feminine noun]