English (Sports (General))
injured player [correct]
French (Sports (Généralités))
joueur blessé [correct, masculine noun]; joueuse blessée [correct, feminine noun]
Spanish (Deportes (Generalidades))
jugador lesionado [correct, masculine noun]; jugadora lesionada [correct, feminine noun]