English (Legal System)
innocent association
French (Théorie du droit)
rapports innocents [masculine noun]; liaison innocente [feminine noun]; association innocente [feminine noun]
OBS: Source(s) : 1) R. c. B.(C.R.), [1990] 1 R.C.S.717, à la p. 724; R. c. D.(L.E.), [1989] 2 R.C.S. 111, à la p. 121; Robertson, [1987] 1 R.C.S. 918, à la p. 942; R. c. B.(F.F.), [1993] 2) Clermont, [1986] 2 R.C.S