English (Curling)
left-handed curler [correct]; left-handed player [correct]
French (Curling)
curleur gaucher [correct, masculine noun]; curleuse gauchère [correct, feminine noun]; joueur gaucher [correct, masculine noun]; joueuse gauchère [correct, feminine noun]