English (Legal System)
legal effect [correct]
French (Théorie du droit)
conséquence juridique [feminine noun]; conséquence en droit [proposal, feminine noun]; effet juridique [masculine noun]; effet légal [masculine noun]; portée juridique [feminine noun]