English (Spices and Condiments)
whole nutmeg [correct]; Myristica fragrans [Latin]
French (Épices et condiments)
muscade [correct, feminine noun]; noix muscade [correct, feminine noun]; noix de muscade [correct, feminine noun]; Myristica fragrans [Latin]