English (Bones and Joints)
pubic symphysis [correct]; symphysis pubica [Latin]; symphysis pubis [Latin]; symphysis ossium pubis [Latin]
DEF: Anterior joint of the pelvis.
French (Os et articulations)
symphyse pubienne [feminine noun]; symphysis pubica [Latin]