English (Botany)
betel [correct]; betle [correct]; betel pepper [correct]; betel vine [correct]
DEF: A tropical Asiatic climbing plant.
French (Botanique)
bétel [correct, masculine noun]; poivrier [correct, masculine noun]; poivre bétel [masculine noun]; poivrier betel [correct, masculine noun]; poivre indien [correct, masculine noun]; poivre coolies [correct, masculine noun]
Spanish (Botánica)
betel [masculine noun]; pimienta betel [feminine noun]