English (Mineralogy)
rhombohedral [correct]; rhombohedric [correct]
DEF: Referring to a six-sided polyhedron with each side shaped as a rhombus.
French (Minéralogie)
rhomboédrique [correct]
Spanish (Mineralogía)
romboédrico [correct]