English (Mathematics)
homogenous polynomial [correct]; quantic [correct, noun]
DEF: A homogeneous polynomial having two or more variables.
French (Mathématiques)
forme quantique [correct, feminine noun]; polynôme homogène [correct, masculine noun]; quantique [correct, feminine noun]; forme algébrique [correct, feminine noun]