English (Fish)
ruffe [correct]; pope [correct]; blacktail [correct]; redfin darter [correct]; ruff [correct]
OBS: A fish of the family Percidae.
French (Poissons)
grémille [correct, feminine noun]; perche goujonnière [correct, feminine noun]
OBS: Poisson de la famille des Percidae.
Spanish (Peces)
acerina [correct, adjective]