English (Crustaceans)
porcupine crab; Neolithodes grimaldii [correct]
French (Crustacés)
crabe porc-épic [masculine noun]; crabe hérisson [masculine noun, Great Britain]; Neolithodes grimaldii [correct]
OBS: Atlantique - grands fonds