English (Botany)
guava [correct]; guava tree [correct]
French (Botanique)
goyavier [correct, masculine noun]
Spanish (Botánica)
guayabo [masculine noun]; guayaba [Puerto Rico]; hurapo [masculine noun, Chile]; luma [feminine noun, Argentina]; arrayana [Mexico]; arrayán [masculine noun, Guatemala]