English (Handball; Soccer (Europe: Football))
best scorer [correct]; leading scorer [correct]
French (Handball; Soccer (Europe : football))
meilleur buteur [correct, masculine noun]; meilleure buteuse [correct, feminine noun]
Spanish (Balonmano; Fútbol)
mejor goleador [correct, masculine noun]; mejor goleadora [correct, feminine noun]; goleador líder [correct, masculine noun]; goleadora líder [correct, feminine noun]; líder goleador [correct, masculine noun]; líder goleadora [correct, feminine noun]