English (Slaughterhouses)
bone fragment [correct]; bone sliver [correct]; bone splinter
OBS
French (Abattoirs)
esquille [correct, feminine noun]; esquille d'os [correct, feminine noun]
CONT: Les rôtis doivent être exempts d'esquilles d'os.